Haber

Dünya Kupası neden kışın oynanıyor? Dünya Kupası neden Kasım’da? Dünya Kupası neden yazın değil?

Dünya Kupası neden kışın? Dünya Kupası neden kasımda merak ediliyor. 2022 Dünya Kupası bu sene Kasım ayında düzenlenecek. 4 yılda bir düzenlen Dünya Kupası her vakit yaz aylarında yapılırdı. Bu sene kış mevsiminde düzenlenecek Dünya Kupası’nın neden kışın oynandığı merak edilmekte. Peki, Dünya Kupası neden yazın değil? Dünya Kupası neden kasımda? Dünya Kupası neden kışın? İşte detaylar…

DÜNYA KUPASI NEDEN KASIM’DA?

Katar sıcak iklime sahip bir ülke olduğu için bu sene Dünya Kupası Kasım ayında yapılmaktadır. Dünya Kupası’nın kışın oynanmasının sebebi yazın Katar’daki yüksek sıcaklıklardır.

4 yılda bir yapılan FIFA Dünya Kupası turnuvaları olağanda yaz aylarında başlamaktadır. Örneğin 2018 dünya kupası 14 Haziran – 15 Temmuz 2018 tarihleri ortasında yapılmıştı. 2014 dünya kupası 12 Haziran 2014 ile 13 Temmuz 2014 tarihleri ortasında oynanmıştı.

Bu yıl yapılacak olan 2022 FIFA Dünya Kupası ise 21 Kasım’da başlayacak. Bunun nedeni ise turnuvanın Katar ülkesinde düzenleniyor olmasıdır. Bildiğiniz gibi Katar oldukça sıcak bir ülke, haliyle yaz aylarında çok daha sıcak oluyor. Futbolcular yaz aylarında aşırı sıcakta futbol oynamamaları için turnuva Kasım ayına ertelenmiştir. Yani tamamen ülkenin kavurucu sıcaklara sahip olmasından dolayı turnuva 2-3 ay sonra yapılacaktır.

Katar’daki ağır yaz sıcağı nedeniyle bu Dünya Kupası, Kasım ayının sonundan Aralık ayının ortasına kadar gerçekleştirilecek ve bu da onu Mayıs, Haziran yahut Temmuz aylarında yapılmayan birinci turnuva haline getirmektedir. Turnuva yaklaşık 28 günlük, yani başkalarından daha kısa bir vakit diliminde oynanacaktır.

2022 DÜNYA KUPASI GRUPLARI

2022 Dünya Kupası’na katılacak ülkeler kümelerine nazaran şu biçimdedir:

  • A Kümesi: Katar, Hollanda, Senegal, Ekvador
  • B Kümesi: İngiltere, ABD, İran, Galler
  • C Kümesi: Arjantin, Meksika, Polonya, Suudi Arabistan
  • D Kümesi: Fransa, Danimarka, Tunus, Avustralya
  • E Kümesi: İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika
  • F Kümesi: Belçika, Hırvatistan, Fas, Kanada
  • G Kümesi: Brezilya, İsviçre, Sırbistan, Kamerun
  • H Kümesi: Portekiz, Uruguay, Güney Kore, Gana

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu