Haber

İranlı milletvekili, Mahabad’daki olaylarla ilgili araştırma komisyonu kurulmasını istedi

İran’da Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, yaklaşık bir aydır Mahabad’da süren şovlarda şu ana kadar 11 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, bahisle ilgili araştırma komitesi kurulmasını talep etti.

“Etemadonline” haber sitesine konuşan Mahmudzade, Mahabad’daki Mahsa Emini gösterilerinde çıkan olaylara ilişkin bilgi verdi.

Mahmudzade, “Emniyet güçleri (19 Kasım) cumartesi günü kentin belli bölgelerine konuşlandı ve bu noktalardan halkın ev ve dükkanlarına ateş edildi. Bazı insanlar evinde vuruldu.” dedi.

Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelerin daha hassas bir durumda olduğunu söyleyen Mahmudzade, İran lideri Ali Hamaney’in görevlendireceği bir heyetin bölgede halkın problemlerini dinlemesini ve bahsin araştırılmasını istedi.

Mahabad’daki olayların ilk olarak Mahsa Emini’nin vefatının 40’ıncı günü (27 Ekim) dolayısıyla düzenlenen gösterilerde İsmail Mevludi adındaki bir gencin öldürülmesiyle başladığını aktaran Mahmudzade, “Halk, Mevludi’nin katillerinin bulunmasını isterken, Mevludi’nin cenaze töreninde düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 5 kişi daha öldürüldü. Mahabad’da şu ana kadar yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e ulaştı.” diye konuştu.

Bölge halkının işsizlik ve fakirlikten muzdarip olduğunu vurgulayan Mahmudzade, masum insanların öldürülmesiyle ilgili sorumluların bir an önce bulunması gerektiğini kaydetti.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, şovlarda 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 50 civarında güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu