Ekonomi

Tahvil kralından resesyon uyarısı

Ünlü tahvil yatırımcısı ve DoubleLine Capital’in kurucusu Jeffrey Gundlach’a göre ABD’de resesyon ihtimali güçleniyor ve Fed muhtemelen Çarşamba akşamı son faiz artırımını yaptı.

Fed kararının ardından CNBC’ye konuşan Gundlach, “Resesyonun çıkma ihtimali ciddi anlamda yüksek” diyerek, birikimli faiz artışı ve Fed’in kredi daralmasının karamsarlığını beslediğini belirtti. Fed’in faiz kararının ardından swap piyasaları, Gundlach’ın fikri doğrultusunda 2023’te faiz indirimini fiyatlıyor.

Aynı zamanda borsalara yönelik endişelerini de dile getiren Gundlach, S&P 500 endeksinin 4.200-4.300 bandını geçmekte zorlanacağını ve sonrasında düşüşe geçebileceğini belirtti.

Powell’dan resesyon yorumları

Fed Lideri Jerome Powell, ABD’nin kısıtlanacağını umduğu bir durgunluk yaşamasının mümkün olduğunu ancak durgunluktan kaçınmayı daha büyük bir olasılık olarak gördüğünü belirtti.

Powell, bankacılık sektöründeki kredibilite krizinin kredi koşullarında sıkılaşmaya neden olduğunu belirterek, “Kredi koşullarının sıkılaşmasının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde etkisi var gibi görünüyor” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu